Znanstveno ime: Danaus chrysippus (Linnaeus, 1758)
Porodica – rod: Nymphalidae – Danaus
Englesko ime: Plain Tiger
Kategorija ugroženosti u Hrvatskoj: NE (nije procjenjivana)
Raspon krila: 60-80 mm
Biljka hraniteljica gusjenice: šiljasta lastavina (Cynanchum acutum)
Uvod
U svom radu iz 2006. godine D. Perković opisuje prvi dokumentirani pronalazak mediteranskog monarha (Danaus chrysippus) u Hrvatskoj. Mediteranski monarh je prisutan na jugu Mediterana, Africi i Aziji sa dokumentiranim širenjem prema sjeveru Mediterana. Jedini je leptir iz roda Danaus u Hrvatskoj.
U narednim istraživanjima trebalo bi utvrditi učestalost migracije od juga Mediterana do Hrvatske, u odnosu na leptire koji imaju uobičajeni ciklus razmnožavanja u Hrvatskoj. S obzirom da je leptir prisutan sjevernije u Italiji (do Genove) i da je biljka hraniteljica prisutna do Istre, moguće je daljnje širenje u naše sjevernije primorske krajeve. Obim širenja u naše krajeve nije još jasan i moguće je da je povezan sa klimatskim promjenama.
Biljka hraniteljica
U ovom dijelu Mediterana biljka hraniteljica gusjenice mediteranskog monarha je šiljasta lastavina (Cynanchum acutum). Šiljasta lastavina je biljka penjačica i prema FCD bazi podataka naše flore rasprostranjena je od juga Hrvatske do Istre.

Toksični sastojci šiljaste lastavine prenose se na gusjenicu i konačno na leptira. Zbog intenzivnih boja i toksičnosti, predatori izbjegavaju gusjenicu i imago mediteranskog monarha. Ispod je kratak video o gusjenici koja se hrani šiljastom lastavinom:
Spolni dimorfizam i identifikacija
Mediteranski monarh je lako prepoznatljiv i nema dvojbe u njegovoj identifikaciji. Razliku između mužjaka i ženke jednostavno je utvrditi. Mužjak ima na donjoj i gornjoj strani stražnjeg krila crno oko koje je označeno na slikama ispod sa plavim kružićem.


Ponašanje
Let i hranjenje nektarom počinje ujutro kada je temperatura oko ili iznad 15°C. Let je relativno spor. Kod nas se leptir najčešće hrani nektarom cvijeta primorskog vriska (Satureja montane), divljeg bosiljka (Clinopodium nepeta), ljepljivog omana (Dittrichia viscosa) i primorskog omana (Inula crithmoides). Noć i odmor najčešće provodi pričvršćen za vlati suhe trave sa sklopljenim krilima tako da se njegova zlatna boja stražnjih krila dobro stapa sa okolinom. Prosječni životni vijek imago leptira je 10-14 dana kod mužjaka i 7-10 dana kod ženki.

Rasprostranjenost u Hrvatskoj
Prema Biologer bazi nalaza na ušću rijeke Neretve postoje najbrojniji nalazi mediteranskog monarha, a rijeđe i južnije do Prevlake. Ispod je karta rasprostranjenosti u Hrvatskoj.
Prema grafu rasprostranjenosti (ispod) najbrojniji nalazi su koncem ljeta i početkom jeseni.

Reference i literatura
● Perković D., 2006: Danaus chrysippus, a new species in fauna of Croatia, Natura Croatica, Vol.15, br. 1-2, str. 61-64. Smjernica,
● Šašić M., Mihoci I., Kučinić M., 2015: Crvena knjiga danjih leptira. Smjernica,
● Baza nalaza Biologer,
● Baza nalaza FCD (PMF, Botanički zavod, T. Nikolić),
● Felipe Gil-T, 2006. A new hostplant for Danaus plexippus (LINNAEUS, 1758) in Europe. TO study of cryptic preimaginal polymorphism within Danaus chrysippus (LINNAEUS, 1758) in southern Spain (Andalusia), Vol 37 (1/2): str 143-149. Smjernica,
● Seyed Reza Golestaneh, Hassan Askary, Nasser Farar and AbuFazel Dousti, 2009: The life cycle of Danaus chrysippus. Mun. Ent. Zool. Vol. 4, No. 2. str 451-456. Smjernica,
● P. Leraut, 2016: Butterflies of Europe, N.A.P Editions, 2016.